Zgodnie z zapowiedziami w trakcie konferencji prasowej Premiera i Prezydenta RP, Rząd zaproponował tzw. Tarczę Antykryzysową o wartości ok. 212 mld zł. Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą i pandemię koronawirusa, podjęto działania, których zadaniem jest zabezpieczenie przedsiębiorców, pracowników oraz polskich rodzin.
Pięć filarów Tarczy Antykryzysowej
Tarcza będzie składała się z pięciu filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie firm, wsparcie służby zdrowia, system finansowy, wsparcie Inwestycje publicznych. Każdy z filarów odpowiadać będzie za specyficzne zapotrzebowanie określonej grupy.
Bezpieczeństwo pracowników
Bezpieczeństwo pracowników rozumiane jest jako obrona pracowników przed utratą miejsc pracy. W tym zakresie przedsiębiorcy, którzy wykażą stratę finansową lub spadek obrotów, będą mogli otrzymać wsparcie finansowe od Państwa w odniesieniu do wypłacanych pracownikom wynagrodzeń. Pomoc ta wyniesie nawet do 40% wynagrodzenia pracowników (biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej).
Finansowanie firm
Finansowanie firm obejmie określone sytuacje. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać:
- w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – Rząd proponuje wsparcie (zasiłek) w wysokości 80% wartości minimalnego wynagrodzenia;
- odroczenie płatności składek ZUS na okres 3 miesięcy z możliwością później rozłożenia na raty „skumulowanej” kwoty składek ZUS (Prezydent na konferencji prasowej proponowała wydłużenie tego okresu do 6 miesięcy);
- prolongata płatności rat bankowych i innych kosztów przedsiębiorców;
- wyższe gwarancje kredytowe;
- pożyczki niskooprocentowane dla firm do wysokości 5 tyś zł, pod warunkiem, że firma nie zwolni pracowników przez okres 6 miesięcy.
Wsparcie służby zdrowia
W ramach Tarczy Antykryzysowej zaproponowano także wsparcie dla służby zdrowia. W ramach pomocy planowane są dostawy m.in sprzętu i materiałów dla bazy szpitalnej.
System finansowy
Dodatkowym problemem wynikającym z pandemii koronawirusa jest kwestia bezpieczeństwa systemu finansowego. Dotyczy to w dużej mierze lokat i depozytów. Ochrona systemu bankowego to kolejny filar Tarczy Antykryzysowej łagodzący skutki pandemii.
Wsparcie inwestycji publicznych
Ostatnim wskazanym filarem jest wsparcie inwestycji publicznych. W tym zakresie planowana jest budowa specjalnego funduszu, z którego będzie finansowana przebudowa i wsparcie infrastruktury całego państwa. Środki te będą niezależne od funduszy unijnych.
Dodatkowe wsparcie
W trakcie konferencji zapowiedziano także inne formy wsparcia. Wśród nich wymieniono:
- wydłużenie okresu pobierania zasiłków pielęgnacyjnych dla dzieci do lat 8 o 2 tygodnie;
- ustawę antylichwiarską,
- refinansowanie umów leasingowych w odniesieniu do branży transportowej,
- odroczenie spłat podatków i rozkładanie ich na raty;
- odroczenie terminu JPK VAT dla wszystkich podatników do 1 lipca 2020 r.
- wstrzymanie kontroli ZUS w obecny okresie,
- uelastycznienie czasu pracy pracowników.
Od kiedy będzie obowiązywać Tarcza Antykryzysowa
Rząd w najbliższym czasie przygotuje ekspresowo pakiet ustaw, których celem będzie realizacja wprowadzenia Tarczy Antykryzysowej w Polsce.
W naszej ocenie, zbyt wcześnie jest, aby oceniać ten pakiet antykryzysowy. Miejmy nadzieję, że przepisy ustaw i rozporządzeń zapowiedzianych przez Rząd będą uwzględniały wszystkie ważne kwestie dla gospodarki i Polaków.