Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych koronawirusem

Tarcza Antykryzysowa dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa

Zgodnie z zapowiedziami w trakcie konferencji prasowej Premiera i Prezydenta RP, Rząd zaproponował tzw. Tarczę Antykryzysową o wartości ok. 212 mld zł. Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą i pandemię koronawirusa, podjęto działania, których zadaniem jest zabezpieczenie przedsiębiorców, pracowników oraz polskich rodzin.

Pięć filarów Tarczy Antykryzysowej

Tarcza będzie składała się z pięciu filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie firm, wsparcie służby zdrowia, system finansowy, wsparcie Inwestycje publicznych. Każdy z filarów odpowiadać będzie za specyficzne zapotrzebowanie określonej grupy.

Bezpieczeństwo pracowników

Bezpieczeństwo pracowników rozumiane jest jako obrona pracowników przed utratą miejsc pracy. W tym zakresie przedsiębiorcy, którzy wykażą stratę finansową lub spadek obrotów, będą mogli otrzymać wsparcie finansowe od Państwa w odniesieniu do wypłacanych pracownikom wynagrodzeń. Pomoc ta wyniesie nawet do 40% wynagrodzenia pracowników (biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej).

Finansowanie firm

Finansowanie firm obejmie określone sytuacje. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać:

 • w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – Rząd proponuje wsparcie (zasiłek) w wysokości 80% wartości minimalnego wynagrodzenia;
 • odroczenie płatności składek ZUS na okres 3 miesięcy z możliwością później rozłożenia na raty „skumulowanej” kwoty składek ZUS (Prezydent na konferencji prasowej proponowała wydłużenie tego okresu do 6 miesięcy);
 • prolongata płatności rat bankowych i innych kosztów przedsiębiorców;
 • wyższe gwarancje kredytowe;
 • pożyczki niskooprocentowane dla firm do wysokości 5 tyś zł, pod warunkiem, że firma nie zwolni pracowników przez okres 6 miesięcy.

Wsparcie służby zdrowia

W ramach Tarczy Antykryzysowej zaproponowano także wsparcie dla służby zdrowia. W ramach pomocy planowane są dostawy m.in sprzętu i materiałów dla bazy szpitalnej.

System finansowy

Dodatkowym problemem wynikającym z pandemii koronawirusa jest kwestia bezpieczeństwa systemu finansowego. Dotyczy to w dużej mierze lokat i depozytów. Ochrona systemu bankowego to kolejny filar Tarczy Antykryzysowej łagodzący skutki pandemii.

Wsparcie inwestycji publicznych

Ostatnim wskazanym filarem jest wsparcie inwestycji publicznych. W tym zakresie planowana jest budowa specjalnego funduszu, z którego będzie finansowana przebudowa i wsparcie infrastruktury całego państwa. Środki te będą niezależne od funduszy unijnych.

Dodatkowe wsparcie

W trakcie konferencji zapowiedziano także inne formy wsparcia. Wśród nich wymieniono:

 • wydłużenie okresu pobierania zasiłków pielęgnacyjnych dla dzieci do lat 8 o 2 tygodnie;
 • ustawę antylichwiarską,
 • refinansowanie umów leasingowych w odniesieniu do branży transportowej,
 • odroczenie spłat podatków i rozkładanie ich na raty;
 • odroczenie terminu JPK VAT dla wszystkich podatników do 1 lipca 2020 r.
 • wstrzymanie kontroli ZUS w obecny okresie,
 • uelastycznienie czasu pracy pracowników.

Od kiedy będzie obowiązywać Tarcza Antykryzysowa

Rząd w najbliższym czasie przygotuje ekspresowo pakiet ustaw, których celem będzie realizacja wprowadzenia Tarczy Antykryzysowej w Polsce.

W naszej ocenie, zbyt wcześnie jest, aby oceniać ten pakiet antykryzysowy. Miejmy nadzieję, że przepisy ustaw i rozporządzeń zapowiedzianych przez Rząd będą uwzględniały wszystkie ważne kwestie dla gospodarki i Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *