Choć inwestycja w kryptowaluty nie zawsze oznacza wyłącznie zyski, to grono chętnych do inwestowania w nie stale rośnie. Zainteresowanie ich zakupem z roku na rok staje się coraz większe, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak rozliczyć podatki od kryptowalut.
W tym wpisie postaramy się wyjaśnić krok po kroku kto, jak i kiedy powinien złożyć stosowne deklaracje. Zapraszamy do lektury!
Wysokość podatku i jego charakter
Nierozłącznie ze zbyciem kryptowalut związany jest tzw. podatek od dochodów związanych z kryptowalutami. Podstawą opodatkowania w jego przypadku jest dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Stawka podatku w 2022 r. wynosi 19%, niezależnie od wysokości uzyskanych kwot.
Przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym jest każda transakcja, w ramach której dotychczasowy posiadacz kryptowalut otrzymuje w zamian pieniądze, towar, usługę lub prawo majątkowe lub reguluje za ich pomocą swoje zobowiązania. Obowiązek rozliczenia z fiskusem nie powstanie, jeśli posiadacz wirtualnej waluty zamieni ją na inną, bez jej wymiany na środki płatnicze.
O tym, jakie koszty można odliczyć rozliczając zbycie kryptowalut, napiszemy w dalszej części tekstu.
Obowiązek rozliczenia podatku od kryptowalut
Rozliczenie podatku od dochodów związanych z kryptowalutami ma specyficzny charakter. Podatnik jest zobowiązany do złożenia stosownego zeznania nie tylko wtedy, gdy uzyska jakikolwiek przychód, ale również wtedy, kiedy w danym roku tylko nabywał wirtualne waluty. Niezależnie od efektu, konieczne będzie więc złożenie deklaracji PIT-38.
W takim przypadku oczywiście nie powstanie obowiązek zapłaty podatku. Wskazane koszty nabycia, będą mogły w przyszłości obniżać podstawę opodatkowania.
Jak prawidłowo złożyć zeznanie?
Jak wspomnieliśmy, dla rozliczenia podatku od dochodów związanych z kryptowalutami, podatnik powinien złożyć po zakończeniu roku podatkowego deklarację PIT-38. Za jej pomocą musi wykazać zarówno koszty, jak i przychody, związane z obrotem wirtualnymi walutami.
Forma rozliczenia
Podatnik ma do wyboru rozliczenie w jeden z trzech dostępnych sposobów – za pomocą platformy e-Urząd Skarbowy, za pośrednictwem e-deklaracji, czy w końcu w tradycyjnej, papierowej formie. Decyzja o skorzystaniu z jednej z form, będzie oznaczała też konieczność podpisu w odpowiedni sposób.
Wysłanie zeznania podatkowego dotyczącego podatku od dochodów związanych z kryptowalutami przy wykorzystaniu e-deklaracji, będzie oznaczało konieczność skorzystania z podpisu kwalifikowanego. Do jego wydawania uprawnione są tylko niektóre podmioty, a roczny koszt takiego podpisu wynosi około kilkuset złotych.
Alternatywą dla skorzystania z e-deklaracji jest platforma e-Urząd Skarbowy. Przy jej pomocy podatnik może wysłać zeznanie wykorzystując bezpłatny profil zaufany.
W przypadku niechęci do nowinek technologicznych dostarczanych przez Ministerstwo Finansów, podatnik zawsze może skorzystać z możliwości wypełnienia formularza i wysłania go pocztą tradycyjną.
Do kiedy należy złożyć deklarację?
Rozliczenie podatku od dochodów związanych z kryptowalutami nie różni się od rozliczania dowolnych innych dochodów. Podatnik powinien złożyć deklarację w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po zakończonym roku podatkowym.
Koszty związane z nabyciem kryptowalut
Podstawą opodatkowania w przypadku podatku od kryptowalut jest dochód. Kluczową kwestią z punktu widzenia każdego podatnika, jest to, jakie koszty może odliczyć jako koszty uzyskania przychodu.
Koszty związane z nabyciem waluty
Pierwszą i podstawową grupą kosztów, które bez wątpienia podlegają odliczeniu, są koszty związane z samym nabyciem wirtualnych walut. Oznacza to, że od podstawy opodatkowania podatnik może odjąć sumy przeznaczone na zakup kryptowaluty. Organy podatkowe nie kwestionują takiej możliwości, a jednocześnie pozwala ona odliczyć możliwie największą część podstawy.
Mining czyli kopanie kryptowalut
Dużo mniej komfortową dla podatnika sytuacją jest ta, w której waluty pozyskuje poprzez tzw. kopanie kryptowalut (mining). Polega to często na udostępnianiu mocy obliczeniowej komputera, w zamian za pewne ilości wirtualnych walut.
W takim przypadku podatnik nie jest uprawniony do odliczenia praktycznie żadnych kosztów uzyskania przychodów. W szczególności organy podatkowe podkreślają, że kosztem uzyskania przychodów nie jest koszt zakupu sprzętu do tego przeznaczonego, czy nawet prądu potrzebnego do zasilenia tego procesu. Rozliczenie transakcji związanych z zakupem i sprzedażą kryptowalut wymaga zachowania najwyższej staranności. Podobnie jak każdy kontakt z fiskusem, nawet najmniejszy błąd może kosztować podatnika wiele niepotrzebnych nerwów. W razie jakichkolwiek trudności z tego typu rozliczeniami, zapraszamy do kontaktu.