JPK_CIT

JPK_CIT – Czym jest i kogo będzie obowiązywać?

Wprowadzenie JPK_CIT (Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego od osób prawnych) jest jedną z kluczowych zmian dla podatników CIT, która zrewolucjonizuje sposób raportowania ksiąg rachunkowych na potrzeby organów podatkowych. JPK_CIT ma na celu zwiększenie przejrzystości rozliczeń podatkowych oraz ułatwienie organom kontroli podatkowej, poprzez dostęp do bardziej szczegółowych informacji o działalności podatników.

Harmonogram wprowadzenia raportowania JPK_CIT

Proces wdrażania JPK_CIT został podzielony na etapy, w zależności od wielkości podmiotów. Pierwsze obowiązki będą dotyczyły największych podatników od 2025 roku, natomiast pełne wdrożenie obejmie wszystkich podatników CIT do 2027 roku.

  1. Od 1 stycznia 2025 roku – obowiązek obejmie podatników CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym (a w przypadku spółek nie będących osobami prawnymi – roku obrotowym) przekroczyła 50 milionów euro oraz podatkowe grupy kapitałowe. Te grupy podatników od początku 2025 r. będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie jeden element: znaczniki identyfikujące konta ksiąg. Dopiero od 1 stycznia 2026 r. będą musiały wskazywać numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.
  2. Od 1 stycznia 2026 roku – obowiązek przesyłania JPK_CIT będą mieli inni podatnicy CIT (spółki niebędące osobami prawnymi) zobowiązani do składania JPK_VAT,
  3. Od 1 stycznia 2027 roku – raportowanie obejmie pozostałych podatników CIT i spółki niebędące osobami prawnymi.

Terminy rozpoczęcia przesyłania JPK_CIT

Podatnicy będą zobowiązani do przesyłania plików JPK_CIT od 2025 roku. Pierwsze raporty JPK_CIT, obejmujące rok 2025, będą składane do końca marca 2026 roku (do terminu złożenia rocznego zeznania podatkowego). Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą dostosować swoje systemy finansowo-księgowe już na początku 2025 roku, aby możliwe było wygenerowanie ksiąg rachunkowych zgodnych z nową strukturą.

Docelowo, obowiązek składania JPK_CIT będzie trwały i będzie obowiązywał co roku. Oznacza to, że każdy podatnik CIT, w zależności od terminu wdrożenia dla jego grupy, będzie musiał corocznie przesyłać raporty dotyczące ksiąg rachunkowych w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego za dany rok.

Co obejmuje JPK_CIT?

Struktura JPK_CIT obejmuje dwa główne pliki:

  1. JPK_KR_PD – dotyczący szczegółów ksiąg rachunkowych oraz rozliczenia podatku dochodowego, w tym informacje o przychodach, kosztach i podstawie opodatkowania.
  2. JPK_ST_KR – zawiera informacje o ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych.

Te dwa pliki będą przekazywane do urzędów skarbowych w formie elektronicznej i muszą być zgodne z określoną strukturą logiczną, która została zaktualizowana w ostatnim rozporządzeniu Ministerstwa Finansów. Dodatkowo, JPK_CIT będzie wymagać uzupełnienia danych o numer identyfikacyjny faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), oznaczenia poszczególnych kont księgowych, a także wykazywania różnic między wynikiem bilansowym a podatkowym, co pozwoli na lepsze typowanie przedsiębiorców do kontroli podatkowej​.

Warto dodać, że Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach RCL projekt rozporządzenia w sprawie przesunięcia pierwszego raportowania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z przedstawionym projektem zwalnia się podatników i spółki niebędące osobami prawnymi z obowiązku przesyłania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych za rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r., a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r.

Należy pamiętać, że zwolnienie dotyczy wyłącznie przesyłania danych z ewidencji środków trwałych (JPK_ST_KR). Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłania ich w formie elektronicznej (JPK_KR_PD) pozostaje bez zmian i wchodzi w życie od 1 stycznia 2025 r.

Co należy zrobić przed wejściem w życie JPK_CIT?

Podatnicy powinni podjąć odpowiednie kroki przygotowawcze, aby sprostać nowym wymogom:

  1. Dostosowanie systemów finansowo-księgowych – konieczne będzie wdrożenie rozwiązań umożliwiających generowanie ksiąg rachunkowych w nowej strukturze JPK_CIT.
  2. Przeszkolenie zespołów księgowych i informatycznych – aby zapewnić zgodność raportów z wymogami.
  3. Weryfikacja poprawności danych – przed pierwszym raportowaniem warto upewnić się, że wszystkie informacje księgowe są zgodne i kompletnie uzupełnione, zwłaszcza w zakresie nowych danych identyfikacyjnych kontrahentów i szczegółów transakcji.
  4. Monitorowanie zmian w przepisach – regulacje dotyczące JPK_CIT mogą być aktualizowane, dlatego warto śledzić komunikaty Ministerstwa Finansów oraz aktualizacje struktur JPK​.

Podsumowanie

JPK_CIT to znacząca zmiana w sposobie raportowania dla podatników CIT, która wprowadza nowe obowiązki i wymaga od przedsiębiorców wcześniejszego przygotowania. Warto już teraz zadbać o modernizację systemów księgowych oraz przeszkolenie personelu, aby sprawnie sprostać wymaganiom, które będą stopniowo wprowadzane od 2025 roku.

Dzięki takiemu podejściu możemy unikną problemów związanych z przesyłaniem raportów i ewentualnych kar ze strony organów skarbowych.